הגלגולים השונים של מדפסת ביתית – אז והיום

 כול מה שרצית לדעת בתחום ההדפסות 

 

עם ההתקדמות הטכנולוגית וההתפתחויות בתחום הדיגיטלי שמתרחשות בשני העשורים האחרונים, זכינו להכיר עשרות מכשירים חדשים יעילים ומועילים אשר משמשים אותנו בכל רגע ביום שלנו.

 


את מדפסת הלייזר הראשונה הציגה חברת זירוקס לעולם בשנת 1969, וכשבע שנים לאחר מכן החלו להשתמש בה באופן מסחרי. כיצד פועלות מדפסות, אילו סוגים יש כיום, ומהם החידושים האחרונים בתחום?

 

 

 

איזה סוג מדפסת תעדיפו ?

 

  • מדפסות סיכה היו הסוג הנפוץ הראשון, והן שימשו את מרבית הבתים והעסקים בשנות השמונים. בקצרה, מדפסת זו התבססה על טכניקה של הקשה, כלומר, ראש ההדפסה אשר מורכב מפינים עובר על הדף הלוך ושוב, ובאמצעות פקודות הנשלחות מן המחשב משחררים הפינים נקודות דיו בהתאם לצורך.

 

בסופו של דבר נוצר מארג המרכיב את הטקסט המבוקש, או אלמנט גרפי כלשהו. החסרונות שלה – רועשת מאוד ואיטית (במיוחד בהדפסת גרפיקה), איכות נמוכה מאוד של הדפסה, והדפסה אך ורק בשחור לבן.

 

 

כמו כן, היא מאלצת את המשתמש לעבוד אך ורק עם נייר רציף, ואיכות ההדפסה הולכת ויורדת עם השימוש. לעומת זאת, היא עמידה ויציבה מאוד, ויכולה להחזיק מעמד שנים רבות בתחזוקה מעטה, והיא מסוגלת להפיק עותקים לדף שהודפס.

 

כיום, יש מי שעדיין משתמשים במדפסות מסוג זה – מחלקות שכר למשל, או חברות ועסקים שעובדים עדיין עם מערכות הפעלה ישנות התואמות את המדפסת הזו

 

  • עשור לאחר מכן הוצגו לעולם מדפסות העובדות בטכניקה של הזרקת דיו. מדפסות אלה עובדות באופן שונה ממדפסות הסיכות, והן מתוחכמות יותר מהן – באמצעות מחסניות דיו המחולקות לצבעים שונים, עובר ראש ההדפסה על פני דף הנייר בהתאם למסמך שנשלח להדפסה.

 

מדפסות המבוססות על הזרקת דיו מתאימות במיוחד להדפסת גרפיקה, כיוון שהן "צובעות" את הדף, בניגוד להנחת הנקודות של מדפסת הסיכות.

 

גם להן, באופן טבעי, יש לא מעט חסרונות – מחסניות הדיו הן מוצר שעלותו גבוהה ביחס לעלות המדפסת עצמה, מה גם שהם זקוקים לניקוי שגרתי, תהליך הגורם לבזבוז רב של דיו.

 

שימוש בראשי דיו שאינם מקוריים עלול לפגוע בפעולת המדפסת. לעומת זאת, למדפסות אלה יתרונות משמעותיים – קלה לתפעול, קטנה ויעילה, מדפסות דיו מסוגלות להדפיס על כל סוגי הדפים והמשטחים המסוגלים לעבור בין גלגלי המדפסת.

 

הן זולות מאוד, ובמידה ורוכשים מחסניות הניתנות למילוי חוזר, הן גם חסכוניות במיוחד.

 

תחת סוג זה ניתן למצוא גם את המדפסת המשולבת, המורכבת מכמה מכשירים יחד (סורק, מכונת צילום, פקס ומדפסת) המשרתת אותנו גם בבית וגם במשרד.

 

  • מדפסות הלייזר הן הסוג המסיבי מבין השלושה. ההדפסה נעשית באמצעות טכניקה המבוססת על מטענים חשמליים אשר מועברים מהטונר של המדפסת אל הנייר. ההעברה מתבצעת באמצעות מקור תאורה (כמו לייזר או LED), המעביר את האבקה שבטונר אל הנייר.

 

הקיבוע הסופי של האבקה על הדף נעשה באמצעות חימום, ומכאן התכונה של דפים שהודפסו במדפסת לייזר לצאת חמים מן המכבש.

 

גם למדפסת זו יתרונות וחסרונות. טכניקה זו מפיקה תוצאות חדות הרבה יותר ממדפסות אחרות, אם כי מדובר במיוחד על טקסטים. הן זקוקות לזמן רב על מנת להתחמם, אך מרגע שהן פועלות ההדפסה מתבצעת בקצב גבוה מאוד ובכמויות גדולות.

 

לרוב, מדפסות אלה הן גדולות מאוד ומתאימות בעיקר לעבודה בבתי דפוס, למשל. הן משתמשות בטונרים ולא במחסניות דיו, טונרים הם אמנם יקרים, אך מספיקים לכמות גדולה הרבה יותר של הדפסות.

 

מדפסות לייזר יכולות להדפיס גם מסמכים צבעוניים (בשימוש בטונר צבעוני) באיכות גבוהה מאוד, אך מדפסות לייזר להדפסה צבעונית הן יקרות באופן משמעותי מאלה המשתמשות בטכניקה של הזרקת דיו.

 

אם כן, שלושת סוגי המדפסות האלו קיימים בשוק, ויכולים להתאים לכל אחד על פי הצרכים והשימושים שלו, ובהתאם ליתרונות ולחסרונות של כל אחת מהן. כאשר בוחרים מדפסת לבית או לעסק, חשוב לשים בראש ובראשונה את אופן העבודה שלנו בראש סדר העדיפויות. רק כך נוכל לבחור את המדפסת הנכונה עבורנו.

 

 מדפסת למשרד

 

מתחילים לעבוד 

 

הסוג הנפוץ ביותר בשנים האחרונות הוא ללא ספק מדפסות המבוססות על הזרקת דיו – היתרונות שלהן ואופן הפעולה שלהן מתאימים לרוב המוחלט של המשתמשים הביתיים, ולכן ניתן למצוא מגוון רחב של דגמים מבוססי דיו.

 


כיצד פועלת מדפסת כזו? באמצעות מחסניות מלאות בדיו שחור לבן וצבעוני, מפיקות מדפסות דיו תוצאות איכותיות מאוד. ההדפסה עצמה נעשית באמצעות טפטוף דיו בנקודות הנכונות באמצעות חריצים מזעריים.

 


הדיו נשאר תלוי בזכות תכונתו של הנוזל להיצמד (מתח פני הנוזל), וברגע המתאים משתחררת טיפה אחת בעזרת זרם חשמלי. בכל נקודה בה דרוש צבע, עוברת המחסנית ומטפטפת דיו בהתאם. הדפים מוזנים אל אזור ההדפסה בעזרת מנועים חשמליים, וכך גם המחסניות – הן נעות ימינה ושמאלה בעזרת מנוע מכני לחלוטין.

 

ומה הלאה

 

כבר היום אנו נתקלים בסוג חדש של מדפסות – תלת מימד. באמצעות תוכנה המאפשרת לנו לבנות מודלים או בעזרת סורק תלת מימדי, ניתן להדפיס אובייקטים על פי עיצובנו החופשי או בהתאם לאובייקט קיים.

 

מדפסות כאלה משתמשות ממש באותו עיקרון של הנחת חומר פס אחרי פס, רק שבמקרה זה ההנחה נעשית שכבה על גבי שכבה, מה שיוצר אובייקט תלת מימדי. נכון להיום מדפסות כאלה הן יקרות מאוד, כמו גם תהליך ההדפסה, אך אין ספק שבעוד כמה שנים נוכל גם אנחנו להחזיק אחת מהן אצלנו בבית ולהשתמש בה על פי רצוננו, להדפסת אובייקטים וכלים שאנחנו מעוניינים לייצר בעצמנו.

 

שימושי ונוח 

 

ובכן, אין ספק שמדפסות הן חלק משמעותי מחיי היום יום שלנו גם אם אנחנו לא מייחסים לכך חשיבות רבה. מה שבעבר הצריך פנייה אל גורם שלישי (פעולות כמו שליחת פקס או צילום מסמך) ניתנות לביצוע בקלות בשולחן העבודה הביתי שלנו.

 


מדפסות הן כלי קל לשימוש ונוח, ובמהלך השנים הן עברו שינוי משמעותי לא רק בטכניקת העבודה שלהן, אלא גם במראה ובפונקציונאליות שלהן. אין לדעת אילו מדפסות נזכה לראות בעתיד, אך נכון להיום מדפסת11 תלת ממדית היא השלב הבא בגרף ההתקדמות של מכשירים אלה, ובקרוב נוכל למצוא אחת מהן בכל בית ובית.

 

 

 

לקוחות קופיטק מספרים

חב' קופיטק הינה שותפה אמיתית שלנו במשרד- חב' קופיטק הציבה עבורנו מאות מדפסות, והתקינה עבורנו מערך ניהול הדפסה מורכב. דואגת להעניק לנו שירות יעיל מקצועי ומהיר ולהיענות לכל בקשה. בזכותכם העבודה  במשרדי הבנק חלקה ויעילה, חיפשנו ומצאנו בהם שותף צמוד לאורך כל הדרך.

יאיר, מנהל בנק

בזכות החיבור לחב' קופיטק, זכינו למערך צילום והדפסה חדש וחדשני עם טכנולוגיה פורצת דרך, צמצמנו משמעותית את היקף ההדפסות, תודה על השירות הנפלא והשותפות הכנה!

ענת, חב' ביטוח

לאחר שנים רבות של עבודה עם קופיטק, אני רוצה לשבח אתכם על היענות מהירה לצרכים וגמישות רבה לשינויים. שיתוף הפעולה והנכונות שלכם מסייעים בייעול מתמיד של מערך ההדפסה והשירות הטוב והיעיל מאפשר לנו עבודה שוטפת וחלקה אני ממליץ בלב שלם לכל ארגון לעבוד עם קופיטק

שלמה, מנהל רכש עירייה

אנו עובדים עם חב' קופיטק וברשותנו מעל 100 מכונות צילום ומדפסות כולל מערכת ניהול ובקרה. אנו מרוצים הן מהציוד והן מהתוכנה וממליצים עליהם בחום. ברצוני לציין במיוחד את רמת השירות הגבוהה והמהירה שאנו מקבלים הכוללת בנוסף לתחזוקה השוטפת ולפתרון בעיות גם יוזמה והצגה של פונקציות חדשות.

וולדימיר, מנהל מערכות מידע רשת מכללות ובתי ספר
paper plain icon
צרו קשר וקבלו שירות
x סגירה
רוצים שנחזור אליכם? השאירו פנייתכם כאן